Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

Az MTT legfrissebb hírei

Magyar Transzplantációs Társaság Kongresszusa (Esztergom, 2023.05.04-06.)

A Magyar Transzplantációs Társaság soron következő kongresszusát tavasszal tartja Esztergomban,  a Grand Hotel Esztergom****-ban 2023. május 4-6. között. 

Az alábbi szövegre kattintva elérhető a kongresszus weboldala: WEBOLDAL

REGISZTRÁCIÓ

ABSZTRAKT BEJELENTÉS
Az előadások/poszter prezentációk absztraktjainak
beküldési határideje: 
2023. február 20.

A kongresszus főszervezői:
Prof. Dr. Rényi-Vámos Ferenc
Dr. Hartyánszky István 

Kongresszusszervező iroda:
Club Service Kft.
E-mail: mtt2023@clubservice.hu
Tel.: 06 52 522 222

60 éves a szervátültetés Magyarországon

Németh András és a transzplantáció bölcsője Magyarországon

Dr. Szederkényi Edit, Dr. Mihály Sándor, Magyar Transzplantációs Társaság
2022. december 21.

1962. december 21-én Németh András urológus adjunktus Szegeden elvégezte az első magyarországi veseátültetést. A 60 éves évforduló kapcsán emlékezünk a történelmi eseményre és Németh Andrásra.

 Az ötvenes évek elején Európában egyre több helyen kezdtek foglalkozni a veseelégtelenség kérdéskörével. Az igen magas halálozású betegség (90%) arra ösztönözte az urológusokat, hogy a konzervatív kezelés mellett valamilyen művi méregtelenítést is alkalmazzanak. Így születtek meg Európában az első művesekészülékek, melyek közül a módosított Alvar-készüléket Magyarországon elsőként Szegeden alkalmazták.

A veseelégtelenség kezelésében már ekkor ígéretesnek mutatkozott a veseátültetés. Németh András néhány kollégájával kísérleteket kezdett kutyákon. A technikát begyakorolták, és eredményeiket, melyek azonosak voltak a másutt végzett műtétekével, közölték a hazai sajtóban.

1962-ben Németh András féléves ösztöndíjas állást kapott a londoni Postgraduate Medical Schoolban. Így került Németh András a Dempster professzor által vezetett kísérletes és klinikai osztályra. Dempster addigra már három élő donoros veseátültetést végzett, a harmadikat két testvér között. Az ösztöndíj ideje alatt végezte Dempster a világon a negyedik emberi veseátültetést, amelyben Németh András első asszisztensként vett részt. Dempster professzor módszerét hozta haza, és a londoni tapasztalatok alapján 1962. december 21-én elvégezte az első magyarországi veseátültetést, egy krónikus glomerulonephritis végstádiumában lévő 26 éves férfin, akit már csak dialízissel lehetett életben tartani. A vesét 21 éves egészséges öccse adományozta. Ezen műtétet megelőzően Franciaországban, az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában addig összesen 37 emberi veseátültetés történt, így a szegedi a világon a 38. transzplantáció volt, és Németh András a hetedik sebész, aki ezt a műtétet végezte. 

Az élő donoros vese eltávolítását Petri Gábor professzor végezte, az akkor használatos mély thoraco abdominalis behatolásból. A vese kilökődésének megakadályozására lépbesugárzást alkalmaztak, illetve a donor vesét is besugarazták. Az azathioprin akkor még csak kísérleti idejét élte, habár a szegedi klinika már rendelkezett ezzel a gyógyszerrel, de mivel nem volt törzskönyvezve, ezért nem merték betegen alkalmazni. A beteg jól működő vesével 35-40 napig kitűnő állapotban volt, majd fokozatos romlás után kilökődési reakció következtében a 79. posztoperatív napon elhunyt. Ezt az ominózus elsőt Németh András – aki meglehetősen jó írói vénával is rendelkezett – később „79 nap remény” című kisregényében is megörökítette.

Munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el. 1961-ben kiváló újító kitüntetést kapott (művese készülék fejlesztéséért). A veseátültetés elvégzéséért megkésve bár, de városa – Szeged is elismerésben részesítette 1997-ben pro Urbe-Szeged díjat adományozott neki, majd 1998-ban a Magyar Köztársaság Érdemrend tiszti keresztjét vehette át Göncz Árpád köztársasági elnöktől. 1999-ben a Szegedért Alapítvány tudományos kuratóriumának díját is magáénak tudhatta.

Németh András emberi nagyságát jelzi ez is, hogy 1999-ben bekövetkezett haláláig tevékenykedett, soha nem szakadt el az emberektől. Történelmet teremtett és maradandót alkotott. Szeretettel és tisztelettel emlékezünk rá!

Emléktáblája a Szegedi Tudományegyetem Sebészeti Klinikájának falán:

  

 

Az elmúlt 60 évben közel 12 ezer szervátültetés történt Magyarországon a négy egyetemi városban működő hét transzplantációs központban. A vese-, máj-, szív-, tüdő- és hasnyálmirigy átültetések között 775 élődonoros veseátültetés történt.

A hazai szervátültetés 60. jubileumi évében, 2022-ben rekordszámú, 56 élődonoros veseátültetés történt.

A cikk .pdf-ben letölthető ide kattintva

A Magyar Transzplantációs Társaság 2. ajánlása a COVID-19 elleni vakcináról szervátültetésre váró és szervátültetett betegek részére (2022. december 8.)

A koronavírus világjárvány újabb és újabb hullámai miatt a szervtranszplantáltak COVID-19 betegség elleni megfelelő védettségének fenntartása továbbra is nagyon fontos. A bővülő ismeretek alapján jelenleg az immunhiányos betegek alapimmunizálása 3 oltásból áll, két alap és egy kiegészítő (3.) alapimmunizálásból. Az immunválasz megerősítésére, hasonlóan egyéb kórokozókkal szembeni védettség kialakításához 4. és 5., emlékeztető (booster) oltásra is szükség van.

Az immunizáció akkor elfogadható aktuálisan, ha az utolsó oltás 6 hónapon belül történt. COVID-19 betegség után 4 hónappal szükséges a következő, esedékes oltás beadása, pótlása. Amennyiben az immunizáció közben fertőződik meg a recipiens, a gyógyulás után, kivárási idő nélkül az oltási sémának megfelelően folytatható az oltási sor.

Az emlékeztető (booster) oltás 12 éven felülieknek a 3. oltás után 4-6 hónappal lehetséges, javasolt mRNS vakcinával (Pfizer/Comirnaty vagy Moderna/Spikevax utóbbi 18 éven felülieknek és ½ dózis), a korábbi oltóanyag fajtájától függetlenül, az oltóanyag alkalmazási leirata szerint, mert ezzel az oltóanyaggal van jelenleg még csak nemzetközi tapasztalat.

Javasolt a 12-17 éves szervtranszplantált, súlyosan immunsérült pácienseknek is a 3., kiegészítő alapoltás után 4-6 hónappal az emlékeztető oltás. 5-11 éves korosztályban jelenleg az európai ajánlás a standard, 2 alapoltást javasolja Pfizer/Comirnaty 10ug oltóanyaggal.

Az oltások előtt nincs szükség ellenanyagszint mérésre, mert ennek mennyisége nem befolyásolja az olthatóságot, védettségről nem ad információt.

A várólistára helyezés előtt, vagy már várólistán lévő betegek alap és emlékeztető oltása továbbra is javasolt. Emellett indokolt az influenza elleni oltás felvétele is, akár a COVID-19 elleni vakcinációval együtt. Továbbá javasolt a fenti betegek szoros kontaktjainak, családtagjainak oltása is (fészekimmunizáció).

A várólistára helyezés előtt álló, illetve várólistán levő betegek számára a fent javasolt immunizálás az MTT vezetőségének szakmai véleménye alapján nélkülözhetetlen. Ennek hiányában a Várólista Bizottság minden egyedi esetben dönthet úgy az aktuális járványügyi helyzetnek megfelelően, hogy a beteget nem helyezi várólistára, vagy a már várólistán levő recipienst nem transzplantálható (NT) státuszba helyezi.

 

Hivatkozás:
NNK, Szakmai javaslat a COVID-19 elleni védőoltások alkalmazásához:
https://koronavirus.gov.hu/sites/default/files/sites/default/files/imce/nnk_eljarasrend_2022.01.14._negyedik_oltas.pdf

A fenti ajánlás .pdf-ben letölthető ide kattintva

HESPERIS Course (April 20-22, 2023, Budapest)

Start Date: Thursday, April 20th 2023 at 09:00

End Date: Saturday, April 22nd 2023 at 16:30

Venue: Novotel Budapest Centrum
Address: Budapest, Ntak Sz 22041413, Rákóczi út 43-45, 1088, Hungary 

Description & Objectives:  HESPERIS is a comprehensive course on organ transplantation, perfectly suited for individuals who are entering the field and who wish to further their career. The course provides participants with essential knowledge in five key areas of transplantation: immunology, indications, organ donation, recipient management and regenerative medicine.

Please note that the maximum number of participants for this course is 45.

Target Group: Individuals who are entering the field and wish to further their career.

More details on the website: https://esot.org/esot-events/hesperis-course-2023/ 

Elhunyt Dr. Alföldy Ferenc egyetemi tanár (1942-2022)

A Magyar Transzplantációs Társaság Vezetősége mély fájdalommal tudatja, hogy 2022.06.02-án, életének 81. évében elhunyt dr. Alföldy Ferenc a Transzplantációs és Sebészeti Klinika egyetemi tanára.

Alföldy Professzort utolsó útjára a családja szűk körben szeretné elkísérni, de nyár végén lehetőséget adnak mindenkinek egy templomi mise keretében a búcsúzásra.

Professzor úr nekrológja megtekinthető ide kattintva

Társaságunk új vezetősége 2022.04.22-től

Az MTT Alapszabálya szerint Társaságunk 2022.04.22-én Vezetőségválasztó Közgyűlést tartott. A megismételt közgyűlésen 75 tag jelent meg, a közgyűlés határozatképes volt.

A jegyzőkönyvben 1/20220422 (Hatályos: 2022.04.22-től) határozat számon rögzített új Vezetőségi, Felügyelőbizottsági tagok, Etikai bizottsági tagok megtekinthetőek ide kattintva

 

2022.01. 20. - Ajánlás a COVID-19 elleni vakcináról szervátültetésre váró és szervátültetett betegek részére

A Magyar Transzplantációs Társaság ajánlása a COVID-19 elleni vakcináról szervátültetésre váró és szervátültetett betegek részére (2022. január 20.)

A koronavírus világjárvány újabb és újabb hullámai miatt a szervtranszplantáltak COVID-19 betegség elleni megfelelő védettségének fenntartása továbbra is nagyon fontos. A bővülő ismeretek alapján jelenleg az immunhiányos betegek alapimmunizálása 3 oltásból áll, két alap és egy kiegészítő (3.) alapimmunizálásból. Az immunválasz megerősítésére, hasonlóan egyéb kórokozókkal szembeni védettség kialakításához 4., emlékeztető (booster) oltásra is szükség van.

Az emlékeztető (booster) oltás 12 éven felülieknek a 3. oltás után 4-6 hónappal lehetséges, javasolt mRNS vakcinával (Pfizer/Comirnaty vagy Moderna/Spikevax utóbbi 18 éven felülieknek és ½ dózis), a korábbi óltóanyag fajtájától függetlenül, az oltóanyag alkalmazási leirata szerint, mert ezzel az oltóanyaggal van jelenleg még csak nemzetközi tapasztalat.

Javasolt a 12-17 éves szervtranszplantált, súlyosan immunsérült pácienseknek is a 3., kiegészítő alapoltás után 4-6 hónappal a 4. és egyben emlékeztető oltás. 5‑11 éves korosztályban jelenleg az európai ajánlás a standard, 2 alapoltást javasolja Pfizer/Comirnaty 10ug oltóanyaggal.

A fertőzésen átestettek oltása a felgyógyulás után azonnal megkezdhető. Amennyiben az immunizáció közben fertőződik meg a recipiens, a gyógyulás után, kivárási idő nélkül az oltási sémának megfelelően folytatható az oltási sor.

Az oltások előtt nincs szükség ellenanyagszint mérésre, mert ennek mennyisége nem befolyásolja az olthatóságot, védettségről nem ad információt.

A várólistán lévő betegek alap és booster oltása továbbra is javasolt.

A várólistán levő betegek számára a fent javasolt immunizálás az MTT vezetőségének szakmai véleménye alapján nélkülözhetetlen. Ennek hiányában a Várólista Bizottság dönthet úgy, hogy a recipienst NT (nem transzplantálható) státuszba helyezi.

A fenti ajánlás .pdf-ben letölthető ide kattintva

Hivatkozás:

NNK, Szakmai javaslat a COVID-19 elleni védőoltások alkalmazásához:

https://koronavirus.gov.hu/sites/default/files/sites/default/files/imce/nnk_eljarasrend_2022.01.14._negyedik_oltas.pdf

A felnőttkori idült vesebetegség diagnózisa és kezelése - Szakmai irányelv

Az egészségügyi szakmai irányelv fejlesztését a Nephrologia és Dialízis Tagozat elnöke koordinálta. Az egészségügyi szakmai irányelv vázlatát, az elkészítésének módját és folyamatos előrehaladását a MANET – a fejlesztésbe tanácskozási joggal bevont szakmai szervezet – elnöksége megtárgyalta és jóváhagyta. Az egészségügyi szakmai irányelv kialakítása a hazai és a nemzetközi irányelvek figyelembevételével történt. Kisebb részletek esetén a nemzetközi irányelvek adaptációjára került sor. A végső döntés konszenzuson alapult. A véleményező egészségügyi szakmai kollégium tagozatainak a tervezet eljuttatásra került és a tagozatok álláspontjainak beépítését követően, a fejlesztőcsoport tagjaival történt konzultáció után került véglegesítésre az egészségügyi szakmai irányelv. Minden vélemény kialakítása konszenzuson alapult.

A szakmai irányelv megtekinthető ide kattintva

 2021.08.10. - A szervtranszplantáltak koronavírus elleni harmadik oltása

Sajnos még nem áll rendelkezésünkre a súlyos akut légzőszervi szindrómát okozó koronavírus 2 (SARS-CoV-2) szaporodását gátló, direkt ható gyógyszeres kezelés. Ezért a betegség kialakulásának megakadályozása a lefontosabb feladat, amit a szervezet védekező képességének megerősítésével, vagyis a védőoltással érhetünk el. A csökkent immunitással bíró szervtranszplantáltak különösen kitettek a súlyos megbetegedést is okozó fertőzésnek, ezért a beoltásuk különösen fontos és  lehetőleg a leghatékonyabb készítménnyel.

Egyéb oltásokkal szerzett tapasztalatokkal összhangban a védőoltás által kiváltott immunreakció szervtranszplantáltaknál kisebb, mint a normális immunitással rendelkezők között és ez így van a koronavírussal kapcsolatban is. Emiatt és a járványhullámok további terjedése, változó tulajdondonságokat hordozó mutációk kialakulása miatt a szervezet védekezőképességének megerősítése érdekében felmerült a harmadik oltás szükségesség is.

Klinikai vizsgálatok folynak a harmadik oltással kapcsolatban az átlag népesség körében, de a szervtranszplantáltakkal kapcsolatban csak minimális információink vannak és azok is elsősorban az mRNS oltásokra és az általuk kialakított antitestképzésre vonatkoznak. Ezek alapján, akiknél két oltás nem hozott létre megfelelő immunválaszt, a harmadik mRNS oltás közel felüknél jó hatásfokúnak bizonyult, akiknek pedig már volt ellenanyaga az ellenanyag mennyisége megnőtt. A különböző védőoltások egymás utáni alkalmazásra vonatkozó adatok szertranszplantáltakkal kapcsolatban még szerények. Az azonban immunológiai okok miatt ismert, hogy vektor alapú vakcina után annak ismétlése nem előnyös.

Mindezeket figyelembe véve a szervtranszplantáltak harmadik oltása javasolt a korábban kialakított immunválasz megerősítése vagy kialakítása érdekében.

A Magyar Orvosi Kamara ajánlása megtekinthető ide kattintva