Az emberek többsége elfogadná más szervét, és felajánlaná sajátját

Nőtt a transzplantációk száma

 

A központi donorjelentési rendszer megalakulása óta nőtt az átültetésre alkalmas emberi szervek száma, két év alatt negyedével bővült a donorjelentő kórházak köre. A magyar lakosság 94 százaléka támogatja a szervátültetést.

 

A magyarok 94 százaléka támogatja a szervátültetést, 79 százalékuk hasznos beavatkozásnak tartja – derült ki a Hungarotransplant Kht. tavaly végzett kérdőíves felméréséből. Borsi József főigazgatótól megtudtuk, hogy a lakosság és az egészségügyi dolgozók körében végzett vizsgálódásban közel 3300-an vettek részt.

 

A kérdezők arra voltak kíváncsiak, elfogadnák-e az emberek más embertársuk szervét, ha szükségük lenne az átültetésre, s hajlandók lennének-e önmaguk vagy hozzátartozójuk szervét beteg embereknek felajánlani egy esetleges balesetük nyomán. A donációt és a szervtranszplantációt összefogó intézet célja volt annak megismerése is, hogy ismerik-e a lakosok a transzplantáció jogi szabályait, de az is, hogy a kérdőívet kitöltők ismereteket kapjanak a szervátültetésről.

 

A válaszadók 77 százaléka fogadná el mástól kapott szerv beültetését betegsége esetén, 73 százalékuk ajánlaná fel saját szerveit, hogy másokon segíthessen. Az emberek 80 százaléka gondolja úgy, hogy az orvosok a beteg érdekében mindent megtesznek a halál kivédéséért, ám 26 százalékuknak fenntartásai vannak az agyhalál megítélésével kapcsolatban. A megkérdezettek 4 százaléka állította, hogy az agyhalál biztonsággal nem állapítható meg, 77 százalékuk pedig úgy véli, hogy van megkülönböztetés főleg az anyagi helyzet, a kapcsolatok és az életkor alapján.

 

A szervkivételt szabályozó magyar törvény szerint ha valaki életében nem nyilatkozott arról, megtiltja a szervei kivételét, azt úgy kell értékelni, hogy hozzájárult ahhoz. A gyakorlat azonban ennél összetettebb, hiszen a család tudhat az elhunyt hozzátartozó szándékáról. Ennek kiderítése azonban egy hirtelen balesetet szenvedett embernél időt vesz igénybe, ami esetenként a szerv elvesztését is jelenti.

 

A megkérdezettek 34 százaléka volt tisztában a hazai jogi szabályozással. A válaszadók 51 százaléka javasolta beleegyező nyilatkozat bevezetését. Egyébként a kérdőív kitöltésekor a megkérdezettek 38 százaléka állította, eldöntötte, mi legyen szerveivel, s 31 százaléka azt közölte is a családjával.

 

Tavaly, a megelőző évhez képest, nőtt az átültethető emberi szervek száma, ami a donorszervezésben bekövetkezett javulás eredménye. Az Országos Koordinációs Központtal ugyanis a kórházak intenzív osztályai közvetlen kapcsolatot tartanak fenn, s így a potenciális donor észlelése és a szervet kivevő orvosi team munkája között is közvetlenebb a kapcsolat. A meghiúsult szervkivételnek elsősorban az időközben kiderült kóros laboratóriumi adatok, esetleg a hozzátartozók tiltakozása az oka. Borsi József szerint komoly eredménynek számít, hogy az elmúlt két évben bővült a donorjelentő kórházak száma.

 

Hazánkban ma a legáltalánosabb és a leggyakoribb – nem számítva a vérátömlesztést – a veseátültetés. Emellett végeznek szív-, máj- és hasnyálmirigy-transzplantációt. A tüdőátültetést az osztrákokkal kötött együttműködés keretében Bécsben végzik, részben magyar szakemberek részvételével.

 

Forrás: Világgazdaság