Az élődonor veseátültetés betegtájékoztatója

 

Tisztelt Olvasó!

Ön, mint az elkövetkező élődonoros veseátültetés résztvevője olvassa el figyelmesen az alábbi rövid ismertetőt, mely igyekszik összefoglalni Ön számára mindazokat a problémákat, lehetőségeket, mellyel az élődonoros veseátültetés kapcsán találkozhat.

Amennyiben ezzel kapcsolatban kérdése merül fel, forduljon bizalommal a klinika koordinátorához:  

 

                             Huszka Ildikó tel: 06-20-825-9217 illetve

                                                              267-6000/102 vagy 103 mellék

Budapest, 2006. augusztus 2.

 

Dr. Járay Jenő                       

 Egyetemi tanár, igazgató     

 

 

 

Az élő vese adományozás fontosabb szempontjai

 

Ma sincs lehetőségünk arra, hogy az elpusztult szervek működését gyógyszerrel rendezzük  avagy technikai eszközökkel (műszervekkel) pótoljuk. A halottból származó vesék száma korlátozott, így a veseelégtelenség miatt kezelt várakozók száma és a várakozási idő folyamatosan emelkedik. Az átültethető szervek iránt egyre nagyobb az igény, egyre több beteg szorul dialyzisre, az átlagos várakozási idő pl. Németországban 5 év, míg hazánkban 2-3 év. A várakozási időt lerövidítendő Norvégiában 1973 óta törvényileg szabályozták, hogy az élő adományozót a halott szervekkel szemben előnyben részesítik. Mielőtt egy veseelégtelenség felé haladó beteget felvesznek a halott vesére várakozók listájára, a betegnek bizonyítani kell, hogy sem rokonságában, sem baráti körében nincs számára alkalmas élő veseadományozó.  Ott a felvilágosítást a beteget kezelő nephrológus orvosa végzi.

A törvény bevezetése óta az átültetett vesék kb. a felét, élő adományozókból nyerik, és így a várakozási idő jelentősen lerövidült jelenleg kb. 7-8 hónap.

Hazánkban is van lehetőség az élő donorból származó vesék átültetésére, a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikáján több mint 200 élődonoros veseátültetést végeztünk.

 

 

Az élő szervetadományozó/donor/ jelöltnek az alábbiakkal tisztában kell lennie:

 

 

Az elvégzett vizsgálatok önmagukban még nem jelentik automatikusan azt, hogy a donor szervet adományozó lehet,

 

A vizsgálatokat, a szervet adományozó jelölt bármikor, bármely vizsgálati szakaszban felfüggesztheti,

 

A vizsgálatok alapján bármikor mondhatják azt, a vizsgálatot vezető orvosok, hogy a jelölt nem lehet szervet adományozó, de ennek magyarázatát is adják.

 

A donor vizsgálata során kapott eredmények bizalmas, személyiségjogi adatok, melyről a szervre váró beteg nem kap felvilágosítást

 

A vizsgálatok kiterjednek átvihető fertőző betegségekre (májgyulladás, és AIDS-re is),

 

A vizsgálatok során kiderülhetnek olyan nem várt egészségügyi adatok, melyek a donor további sorsát meghatározhatják,

 

A vizsgálatok járhatnak kellemetlenségekkel, esetleg szövődményekkel.

 

A vizsgálatok során számolni kell azzal, hogy a munkában töltött napok, így átmenetileg a donor jövedelme is csökkenhet,

 

Esetenként tudományos vizsgálatokhoz kérik fel a donort, de erről külön informálják őt.

 

Esetenként a szervet adományozó jelölt adatait tudományos feldolgozás céljából gyűjtik,

 

A donor számíthat arra, hogy a szervadományozást követően egészségi állapotát figyelik, így hosszabb időn át esetenként ellenőrzésre rendelik vissza,

 

A szervet adományozó jelölt tud arról, hogy a beteg számára más, egyéb kezelési módok is lehetségesek, még ha azok eredményei nem is hasonlítanak az élő szervadományozás által végzett veseátültetéshez.

 

 

 

                                          A hazai jogi szabályozás lényege.

 

 

 

1.       Ha donor a recipiens genetikai rokona (szülő, testvér, nagyszülő, gyermek, unokatestvér), akkor nem kell az etikai Bizottsági vizsgálata, így annak engedélye sem. Az orvosi előzetes vizsgálatok elvégezhetők.

 

2.       Ha donor jelölt nem genetikai rokon (házastárs, élettárs, barát, stb.), akkor még a vizsgálatok előtt az egyetem etikai Bizottságának engedélye szükséges, melyet űrlapját rendelkezésére bocsátjuk

 

3.       Ha a vizsgálatok végeztével Ön alkalmasnak bizonyult, a szerv adományozásának kérelmét (a donor beleegyezését) közokiratba kell foglalni. A közokiratnak a beleegyezés általános követelményein túlmenõen a donor arra vonatkozó nyilatkozatát is tartalmaznia kell, hogy az adományozás minden kényszertõl, fenyegetéstõl és megtévesztéstõl mentesen, ellenérték nélkül történt.