Fluvastatin kezelés egy éves követése vesetranszplantált diabetes mellitusban szenvedő betegeken

Földes Katalin, Máthé Zsolt, Remport Ádám, Maklári Erzsébet1, Varga Péter2,
Gerő László2, Perner Ferenc.

SOTE Transzplantációs és Sebészeti Klinika
1. Országos Kardiológiai Intézet
2. SOTE I. Belklinika

 Ismeretes, hogy diabetes mellitusban gyakori a hypercholesterinaemia és hypertrigliceridaemia. Megelőző munkánkban (1) rámutattunk arra, hogy vesetranszplantált betegeken gyakran fejlődik ki diabetes mellitus, mely elősegíti ezen egyénekben a dylipidaemia kifejlődését, és ez a betegek életkilátásait ronthatja.

A hypercholesterinaemia kezelésében ma vezető szerep jut a HMG-CoA reduktáz gátló szereknek. Ebbe a csoportba tartozik a fluvastatin (Lesecol, Sandoz) is. Vizsgálatainkkal a következő kérdésekre óhajtottunk feleletet kapni:

  1. Vesetranszplantált diabetes mellitusos betegekben egy éves fluvastatin kezelés mennyiben csökkenti a szérum cholesterin és triglicerid szintjét;

  2. A vizsgált betegekben az elhúzódó terápiának van-e hatása a szénhidrát háztartásra;

  3. A vesetranszplantált, immunszuppresszív terápiában részesült betegek, hogy tûrték az egy évig tartó fluvastatin kezelést, okozott-e az alkalmazott terápia olyan melléktüneteket, mely a kezelés felfüggesztését tette volna szükségessé.

Betegek és vizsgálati módszerek

Az önkontrollos vizsgálatokat 21 sikeres vesetranszplantáción átesett diabetes mellitusban szenvedő betegeken végeztük el (13 férfi, 8 nő, életkor: 30-60 év; testsúlyindex: 25,9 ± 4,5 kg/m2). A vizsgálatokban csak olyan betegeket soroltunk be, akiknek a cholesterin szintje 6,2 g mol/l felett, ill. triglicerid s zintje 4,0 g mol/l alatt volt. További kizáró tényezőként szerepelt a 130 g mol-t meghaladó szérum creatinin szint, valamint bármilyen egyéb endokrin, illetve anyagcsere betegség.

A 21 beteg közül négy esetben a hosszantartó inzulindependes diabetes mellitus vezetett a veseelégtelenséghez. A többi 17 betegben a cukorbetegség a vesetranszplantációt követő 6-36 hónapban a fenntartó immunszuppresszív terápia során (napi 8-10 mg reggel egyszeri Medrol, valamint napi kétszeri elosztásban 2x100-175 mg Sandimmun-Neoral) fejlődött ki. A betegek klinikai adatait az 1. táblázat foglalja össze.

Gyakorlatilag minden beteg diureticum, ill. Ce-csatorna blokkoló kezelésben is részesült.

Mindegyik beteg egy évig tartó Lescol kezelésben részesült (este 20 mg) megfelelő diéta mellett. A betegeket havonta ellenőriztük. Az ellenőrzésünk során 12 órás éhezést követően a betegektől éhezést követően a betegektől vért vettünk klinikai “rutin” vizsgálatra (részletes vérkép, vércukor, májenzimek, CPK, creatinin, BUN, húgysav), valamint HbA1c szérum cholesterin és triglicerid meghatározásra. 24 órás gyûjtött vizeletből meghatároztuk a napi albuminürítést. A rutin laboratóriumi meghatározások Hitachi 704 automata analizátorral történtek, a HbA1c szintjét Boehringer Kit-tel (Boehringer Mannheim), a 24 órás vizelet albumin tartalmát immunturbiometriás módszerrel határoztuk meg. A szérum cholesterin és triglicerid tartalmát szintén Boehringer Kit-tel Hitachi 704 készülékhez mértük.

Eredmények:

1. táblázat

Fluvastatin kezelésben részesülő diabeteses betegek (n = 21) klinikai adatai (X ± SD)

Kor

31 - 63 év

Nem
Férfi


13
8

Diabetes típusa:
1 DM
Poszttranszplantációs


4
17

24 órás almuniuria

590 ± 403 mg

Hypertoniás

20

Dohányos

4


2. táblázat

12 hetes, ill. 12 hónapos fluvastatin (Lescol) kezelés hatása a szérum össz-choelsterin és triglicerid szintre vesetranszplantált, diabetes mellitusos betegeken. Átlagok ± SD


 

Kiindulási érték

12 hetes terápia

12 hónapos terápia

Szignifikancia

Össz-cholesterin
g mol/l

7,70 ± 0,87

6,40 ± 0,74

5,77 ± 0,60

p 0,001

Triglicerid
g mol/l

4,70 ± 0,69

2,64 ± 0,86

2,33 ± 0,90

p 0,001


Az 1. táblázat ismerteti a vizsgálatba bevont betegek adatait. A 2. táblázatban látható a szérum cholesterin és triglicerid szint változása a fluvastatin kezelés elkezdését követő 12. héten, ill. a 12 hónapban. Az adatok azt tanúsítják, hogy a kiindulási értékhez viszonyítva mind a két időpontban jelentősen csökkent a szérum össz-cholesterin és triglicerid szintje.

3. táblázat

Egy éves fluvastatin-kezelés hatása a HbA1C, cyclosporin szint, Hb, Ht, SGOT, SGPT CPK- értékeire vesetranszplantált diabetes mellitusos betegekben. Átlag ± szórás.

Vizsgálat

Kiindulási érték

12 hónapos kezelés után

HbA1C

6,57 ± 1,46

6,38 ± 1,29

Cyclosporin-A szint

2,56,0 ± 34,14

206,75 ± 28,18

Hb

14,03 ± 2,2

13,49 ± 2,20

Utk

43,1 ± 6,32

41,65 ± 6,50

SGOT

27,9 ± 21,76

24,85 ± 10,90

SGPT

29,45 ± 14,63

29,3 ± 14,33

CPK

45,4 ± 13,89

54,4 ± 11,95

A 3. táblázatban ismertetett adatok szerint a 12. hónapos kezelés során a HbA1c kicsiny, de nem szignifikáns mértékben csökkent. A szérum-Sandimmun szintje ugyancsak kicsiny, de már szignifikáns mértékben csökkent a kiindulási szinthez viszonyítva (p 0,001).

Ugyanakkor a CPK szint kicsiny, de már szignifikáns - bőven a normáérték tartományon belül - növekedett (p 0,001).

A többi vizsgálati paraméter a megfigyelési időszak során változást nem mutatott.

Megbeszélés

Vesetranszplantált és immunszuppressziós kezelésben részesült betegekben gyakran fejlődik ki a lipid anyagcserezavara. Ezen egyénekben a tartós immunszuppressziós kezelés során gyakran észlelünk diabetes mellitust is, mely ugyancsak lipid eltéréseket okoz. A magas össz-cholesterin, LDL-cholesterin és alacsony HDL-cholesterin szint elősegíti a cardiovascularis eredmények gyakoriságát és szerepet játszhat abban, hogy a transzplantált betegek vascularis halálozása meghaladja az egészésges populációjét (2,3,4). A dyslipidaemia fokozott atherosclerosis révén a graft artériáiban is obliteratív folyamatot indíthat el, mely u.n. krónikus vascularis rejectiohoz (CVR) vezet (4). Mindez egyértelmûen arra int, hogy vesetranszplantált betegeken a dyslipidaemia kezelését már a korai fázisban szükséges elkezdeni.

Megelőző vizsgálatainkban (1) kimutattuk azt, hogy vesetranszplantált és diabetes mellitusban szenvedő betegekben a 12 hetes fluvastatin kezelés jelentősen csökkentette a szérum össz-cholesterin, LDL cholesterin, és triglicerid tartalmát. E betegeket egy évig követve megállapítottuk, hogy e kezelés a 12 hetes terápiás effektushoz viszonyítva tovább csökkentette a szérum össz-cholesterin és triglicerid szintjét.

Megelőzően Tobert felvetette annak a gyanúját, hogy fluvastatin és cyclosporin A-val végzett kombinált kezelés myositis kifejlődéséhez vezethet (5).

Az utóbbi időben végzett vizsgálatok azonban cáfolni látszanak az előbbi megfigyelést (6,7).

Ez abból adódhat, hogy Lescol biológiai felezési ideje a többi statinnál rövidebb és a keringésben nincsenek aktív metabolitok (8). Jelen megfigyeléseink azt tanúsítják, hogy az egy éves vizsgálati periódus alatt egyetlen esetben sem jött létre olyan melléktünet, mely a kezelés felfüggesztését tette volna szükségessé. Egyetlen esetben sem fejlődött ki myositis, ill.r abdomyolisis. Megjegyzendő azonban, hogy az egy éves kombinált kezelési időszakban a szérum CPK szintje kismértékben (de még bőven a normális érték tartományon belül) növekedett, míg a Cyclosporin-A szintje kismértékben csökkent. Mindez feltétlenül további megfigyelést igényel. Ugyanakkor megállapítható, hogy az egy éves kombinált kezelési időszakban a szénhidrát háztartás még inkább kismértkben javult, melyet a HbA1c csökkenése is alátámasztott. A vérképzőrendszer, máj- és vesefunkció részéről kóros eltérést nem észleltünk.

Észleléseink azt bizonyítják, hogy a fluvasztatin (Lescol) kezelés immunszuppressziós terápiában részesült vesetranszplantált diabetes mellitusos betegekben egy éves időtartalmban biztonsággal adható, ugyanakkor a szérum össz-cholesterin és triglicerid szintjét jelentősen csökkenti.

Mindebből az várható, hogy az alkalmazott terápia hatására a veszélyeztett betegcsoportban csökkeni fog a cardiovascularis események száma, illetve a CVR gyakorisága. Az elmondottak azonban nagyobb beteganyokon, hosszabb időtartam alatt vizsgálva további megfigyelést igényelnek.

Összefoglalás

Egy évig tartó fluvastatin (Lescol) kezelés hatására vesetranszplantált, immunszuppressziós terápiában részesült diabetes mellitusos hypercholesterinaemiás betegekben a szérum cholesterin szint jelentősen (0,70 ± 0,87 vs. 5,77 ± 0,60) a triglicerid tartalom kisebb mértékben, de szignifkánsan csökkent (4,70 ± 0,69 vs. 2,33 ± 0,90) a kiindulási értékhez viszonyítva. Egyetlen esetben sem észleltek olyan melléktüneteket, melyek a kezelés felfüggesztését tették volna szükségessé.

A vizsgálati periódusban,a CPK kismérvû, de már szignifikáns növekedését észlelték (45,4 ± 13,89 vs. 54,4 ± 11,95), de ennek vérszintje azonban végig a normális értékhatárokon belül maradt.

Ez további megfigyelést igényel.

Eddigi vizsgálatok arra utalnak, hogy a fluvasztatin kezelés vesetranszplantált immunszuppressziós terápiában részesült diabetes mellitusos betegekben hosszabb távon (1 év) biztonsággal adható.

Irodalom:

  1. Gerő L., Földes K., Makláry E., Vargha P., Perner F.:
    A szérum lipid szintek változása vesetranszplantáció utánt artós immunszuppresszív kezelésben részesülő cukorbetegeken fluvasztatin kezelés hatására.
    Magyar Belorv. Arch. 1996. 1

  2. Dimény E., Fellström B., Larsson E., Tufveson G., Lithell H.:
    Chronic vascularis rejection and hyperlipoproteinaemia in renal transplant patients.
    Clin.Transpl. 1993; 7:482-490.

  3. Paul, L.C., Fellström, B.:
    Chronic vascularis rejection of the heart and kidney - have rational treatment options emerged?
    Transplantation. 1992; 53:1169-1179.

  4. Paul L.C.:
    Chronic rejection of organ allografts: Magnitude of the problem.
    Transpl. Proc. 1993; 25-2024-2025.

  5. Tolbert, J.A.:
    Efficacy and long-term adverse pattern of lovastatin.
    Am.J.Card. 1988. 62:282-283.

  6. Amorosa, L.:
    Efficacy and safety of fluvastatin in special patient groups.
    Clin. Cardiol. 1994. 17. (Suppl. IV.) 21-27.

  7. Holdaas, H. et al:
    Fluvastatin lowers atherogenic lipids in renal transplant patients taking cyclosporin.
    Presented at the 10th International Symposium on Atherosclerosis,
    Montreal. Canada. 1994.

  8. Garnett, W.R.:
    The pharmacology of fluvastatin, a new HMG-CoA Reductase Inhibitor.
    Clin. Cardiol. 1994. 17. (Suppl. IV.) 3-10.