Preoperatív előkészítés

 

A klinikára való érkezése után kezdődik az előkészítés.

A beteg műtétre való előkészítése a sebészeti osztályon történik.

Pszichés előkészítés:

A beteg a klinikára érkezvén először a koordinátorral találkozik, aki elmondja és felkészíti a beteget arra, hogy behívása még nem jelenti a teljes bizonyosságot. (A szervkivevő team ítéli meg a máj beültetésre való alkalmasságát.)

Szomatikus előkészítés:

A recipiens először tisztasági fürdőt vesz segítségünkkel, azután a kardinális tünetek mérése, testsúly- hőmérsékletmérés következik. Vérvételekhez vénát biztosítunk megfelelő méretű perifériás kanüllel. Vérmintát veszünk: hepatológiai rutinvizsgálatokra, tipizáló labor számára, vérgáz vizsgálatra a labor számára, tenyésztésekre: torokból, orrból, vaginából, vizeletből. EKG, mellkasröntgen és légzésfunkciós vizsgálatot is végzünk. Ezután a belek kitisztítása következik beöntésekkel, míg tiszta beöntőfolyadék nem jön vissza. Végezetül 1 %-os Betadinos fürdetésre kerül sor. A beteg tápcsatornájában lévő baktériumflóra minimálisra csökkentésére szelektív digesztív dekontaminációt alkalmazunk (a szájat és a garatot Corsodyl oldattal öblögetjük, majd perorálisan Cholimicyn, Brulamicyn, Amfotericyn B összetételű oldatot megissza, majd ugyanilyen összetételű pasztával kenjük be a száj és az orr nyálkahártyáját).

A gyógyszeres előkészítést csak a donormáj alkalmasságának megítélése után kezdjük el, mely a következőkből áll: immunszuppressziós szer, antibiotikum, antivirális szerek, legvégül a praemedikáció.

A műtőbe két ápoló viszi a beteget és adja át az aneszteziológiai teamnek.