Az átültetést követően előforduló szövődmények

 

A szövődmények előfordulását illetően a veseátültetés szövődményeihez hasonló problémákkal kell számolni kiemelve azt, hogy a műtét összetettebb voltából következően a technikai szövődmények gyakorisága magasabb és a szövődmények súlya lényegesen nagyobb, mivel retranszplantáció csak ritka esetben következhet, a mesterséges májpótlás pedig megoldatlan jelenleg.

a/ Immunologiai szövődmények:

1. Acut kilökődési reakció: érdekes módon sokkal ritkábban fordul elő, mint veseátültetés után és a lefolyása is enyhébb.

Tünetei: Láz, csökkenő mennyiségű epeelválasztás, se bilirubinszint emelkedése, ascites mennyiségének növekedése. Diagnózisa a klinikai kép alapján gyakran lehetséges, kétséges esetben UH vezérelt májbiopsia szövettani vizsgálata alapján történik.

Kezelése: steroid bolus therápia: Solu-Medrol 500 mg/nap 3 napon át, ha a kellő hatást nem érjük el, nem késlekedünk az immuntherápiával (ALG, ATG, OKT3).

Chronicus kilökődési reakció: lassan előrehaladó, a májelégtelenség irányába haladó laboratoriumi eltérések hívják fel rá a figyelmet, amit a kiegészítő vizsgálatokkal (májbiopszia) meg tudunk erősíteni.

Kezelése a retranszplantáció.

 

b/ Technikai szövődmények:

1. Vérzés: részben a varratok elégtelensége, részben a véralvadási faktorok hiányára vezethető vissza.

Tünetei: Anaemizálódás, keringési paraméterek változása, haskörfogat növekedés.

Diagnózis: Szoros betegmegfigyelés, haskörfogat mérés, hasi UH, rendszeres laboratóriumi kontroll.

Kezelése: Ha ki lehet zárni a lumenes vérzést, akkor célzott faktorpótlással igyekszünk a vérzésen úrrá lenni.

2. Choledochus insufficiencia: nem ritka szövödménye a májátültetésnek.

Tünetei: Láz, a drainen epés váladék jelenik meg, az icterus fokozódik, hasi érzékenység jelentkezik

Diagnózisa: felsorolt jelek és tünetek mellett cholangiográfiának és az izotóp vizsgálatnak, UH vezérelt haspunctionak van jelentősége.

Kezelése: operatív: Kehr cső vagy stent behelyezése. Az anastomosis újravarrása sokszor sikertelen. Szükség lehet valamilyen bilio-digesztiv anastomozis késztésére is.

3. Infekció: a fertőzéses szövődmények előfordulása hasonló a veseátültetés utáni állapothoz, azonban gyakrabban fordul elő szisztémás gombás fertőzés súlyos kimenetellel és a ritkán előforduló gombás fertőzésekre (Candida mellett Aspergillus, Cryptococcus) is gondolni kell és gyakoribbak a vírusfertőzések is.

Tünetei: Láz, romló májfunkciók, csökkenő mennyiségű epe, fokozódó icterus, röntgenelváltozások, pozitív bakteriológiai, szerológiai leletek.

Kezelése: Kórokozótól függően megfelelő antibiotikumok és antivirális gyógyszerek alkalmazása.

 

c/ Többszervi elégtelenség:

A nagy hasi műtét, a hosszú műtéti idő, a hasi fájdalom, a tartós gépi lélegeztetés, a porta és a cava kirekesztése következtében a bélrendszerben és a vesékben kialakuló pangás pulmonális szövődményekhez, oligo-anuriához vezethetnek.

Tünetei: a légzési paraméterek romlása, a vizelet mennyiségének csökkenése és az együttjáró laboratóriumi eltérések már korán jelzik a szövődmény kialakulását.

Kezelése: megfelelő lélegeztetés, légzőtorna, antibiotikum, szükség lehet CVVH, vagy haemodialízis kezelésre is.