A műtét

A vesetranszplantációra váró beteg a premedikáció gyógyszereit megkapva érkezik a műtőbe.

Az előkészítés közben egy rövid közvetlen beszélgetés zajlik a recipiens és a műtői team között. Ennek a beszélgetésnek a célja egyrészt - a beteg tájékoztatása az előkészítés folyamatáról, másrészt egyfajta kontaktus kialakítása, mely a tapasztalat szerint a beteg pszichés feszültségét oldja.

A beteget hamar elaltatjuk a veseprotokoll szerint alkalmazott gyógyszerekkel (Atropin, Fentanyl, Propofol, Tracrium), egyszerhasználatos endotracheális tubuson keresztül lélegeztetjük .

Az immunszuppresszív szereket folyamatosan adagoljuk infúziós pumpában a műtét ideje alatt.

Az aneszteziológiai jegyzőkönyvben a beteg paraméterein és az adott gyógyszereken kívül minden fontos időpont jelölve van, (pl.: az anastomosisok ideje, tartama, a vese vérkeringésbe történő bekapcsolása). Annak ellenére, hogy a beteg egy alapos rutin és speciális vizsgálatok során megy keresztül amíg a műtőbe megérkezik, így is adódhatnak nem várt események, melyeket a műtét alatt rendezni kell.

Sok szempontot kell figyelembe venni. Ilyen a hypovolémia, vagy hypervolémia, hyperkalémia és a kardiorespiratorikus állapot.

A hyperkalémia súlyos szövődmény lehet a beültetett vese keringésbe iktatása után, (Deklampage) hiszen a megemelkedett szérum Kálium szint még a narkózis ideje alatt ritmuszavart és szívmegállást okozhat. Ezért csak normális szérum kálium érték esetén kezdhetjük el a műtétet és folyamatosan fokozottan figyelünk erre.

A műtét megkezdése előtt és a deklampage után vérgáz analízist végzünk, mely megmutatja az aktuális helyzetben a beteg paramétereit. Ez a vizsgálat rámutat a recipiens oxigén ellátottságára, elektrolit és sav-bázis értékeire. Ha metabolikus acidózis áll fenn, a beteg még a deklampage előtt NaHCO3 8.4 %-os infúziót kap - (BE x testsúly kg x 0.3) - a sav-bázis eltérés korrekciójára.

Narkózis alatt arra kell törekedni, hogy az urémiás beteg paraméterei a normális határértékeket közelítsék, hiszen ez nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy az anasztomózisok felengedése után a beültetett vese, még a műtőasztalon vizeletet válasszon ki. Ehhez segítjük hozzá a beteget Furosemid injekció és Mannisol B infúzió adásával, melyet még az anasztomózisok készítése közben adunk be.

A vesét a jobb vagy bal oldali fossa iliaca területére, a csípőlapát homorulatába ültetjük be retroperitoneálisan. Lemosás és izolálás után kiterjesztett alsó ferde transzmuralis metszést ejtünk. A lapos hasizmok átvágása után behasítjuk a fastia transversat, a fali hashártyát tompán leválasztjuk ennek belső felszínéről és mediális irányba eltartjuk a peritoneumzsákot. Önfeltárót helyezünk be. Körkörösen kipreparáljuk az artéria iliaca externat, majd folytatásában az artéria iliaca communist és mindkettő alá fonalat vezetünk. Esetenként az artéria hypogastricat is kipreparáljuk. Ezután következik a véna iliaca externa és a véna iliaca communis feltárása. A vénát nem szabadítjuk fel körkörösen, csak annyira, hogy az érleszorító biztonságosan felhelyezhető legyen. Megkeressük az uretert, mely ezen a területen lép be a kismedencébe a kipreparált erektől medialisan. A műtét előtt perfundált vesét behelyezzük a kismedencébe a csípőlapát elé.

Először a vénák közötti anasztomózist készítjük el. Kirekesztjük a véna iliaca externát és communist, majd kis vénafolt kivágása és az ér heparinos sóoldattal történő átöblítése után elkészítjük a vég az oldalhoz összeköttetést a véna renalis és a véna iliaca externa között 6/0-ás nem felszívódó monofil fonallal. Ezt követi az arteriás anastomosis elkészítése. Kirekesztjük az artéria iliaca externát, esetenként az artéria iliaca communist, megnyitjuk, majd ezt is átöblítjük heparinos sóoldattal. Elkészítjük a vég az oldalhoz érösszeköttetést az artéria renalis és az artéria iliaca externa vagy communis között 6/0-5/0-ás nem felszívódó monofil fonallal.

Az éranasztomozis elkészülte után az érkirekesztő felengedésével beengedjük a vért az addig hidegen tartott vesébe és bekapcsoljuk a keringésbe. A vizelet kiválasztása az esetek többségében azonnal megindul. A húgyutak helyreállítása követi az éranasztomózisokat. Az előzőleg izolált uretert megnyitjuk, átjárhatóságáról befecskendezett metilénkék oldattal győződünk meg, majd elkészítjük az uretero-ureteralis anastomosist vég az oldalhoz a beültetett vese és a recipiens uretere között 6/0-ás felszívódó monofil fonallal.

A vizelet-passage helyreállítása történhet más módszerrel is. Vég a véghez uretero-uretero anasztomózis készítése esetén a recipiens saját veséjét előzőleg el kell távolítani. Ureter rendellenesség esetén uretero-neocystostomát készítünk, melynek során az uretert közvetlenül a húgyhólyagba szájaztatjuk uretersín benthagyása mellett az anasztomózis tehermentesítésére.

Vérzéscsillapítás, revízió, a műtéti területre szívó draint helyezünk, réteges hasfalvarratot végzünk.