Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

Az MTT legfrissebb hírei

Pályázati felhívás orvostanhallgatóknak

Kedves Orvostanhallgatók!

Örömmel hirdetjük meg az orvostanhallgatók számára szóló, a Magyar Transzplantációs Társaság kongresszusán való részvételt támogató pályázatunkat.

Ez egy kiváló lehetőség, hogy tapasztalatot szerezzenek és részt vegyenek ezen a jelentős tudományos eseményen.

A pályázat feltételei:

  • Csak orvostanhallgatók pályázhatnak
  • A pályázónak legyen a kongresszuson legalább egy elfogadott absztraktja (első szerzőként vagy társszerzőként)

A támogatás mértéke:

  • A támogatás tartalmazza a teljes regisztrációs díjat
  • A csütörtök esti vacsorát és a pénteki ebédet

Jelentkezés módja:

A kiválasztott pályázókat email-ben értesítjük a támogatásról és a részletekről.

Bármilyen kérdésük van, kérjük vegyék fel a kapcsolatot az mtttitkarsag@gmail.com címen.

Sok sikert kívánunk a pályázat beadásához!

Magyar Transzplantációs Társaság

Magyar Transzplantációs Társaság kongresszusának szervezési rotációs rendje

Tisztelt Tagtársak!

Szeretnénk tudatni a Magyar Transzplantációs Társaság kongresszusának szervezési rotációs rendjét.

A kongresszus szervezése kiemelkedő fontosságú a tudományos fejlődés és a szakmai közösség fenntartása érdekében.

A kongresszus szervezési feladatait rotációs alapon osztjuk meg a transzplantációban érdekelt szakmacsoportok és centrumok között az alábbi sorrend szerint.

  • SE Sebészeti Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika
  • SE Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika, SE Mellkassebészeti klinika, SE Pulmonológiai Klinika, Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet
  • SZTE-ÁOK Sebészeti Klinika
  • Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Klinika
  • PTE-ÁOK Klinikai Központi Sebészeti Klinika
  • Országos Vérellátó Szolgálat Szervdonációs Iroda

A rotációs rendet nem kötelező elfogadni, bármikor kérheti a soron következő centrum a halasztást.

10 éve csatlakoztunk teljes jogú tagként az Eurotransplanthoz

Magyarország 10 éve csatlakozott az 1967-ben alapított, leiden-i székhelyű Eurotransplant International Foundation (ET) nemzetközi szervcsere szervezethez, amely nyolc ország transzplantációs központjait, laboratóriumait és donorkórházait tömörítő kiszolgáló, szervallokációs szervezet.

 

Elvégezték a 12000. transzplantációt Magyarországon

Az élő- és elhunyt szervdonorok áldozatos felajánlása, valamint a szervdonorokat jelentő intézmények, a szervtranszplantációs központok és számos, a szervkivétel és átültetés folyamatában résztvevő egyéb szakmai terület, és az Országos Vérellátó Szolgálat együttműködésének eredményeként 2023. május 10-én megvalósulhatott hazánkban a 12.000. szervátültetés.

60 éves a szervátültetés Magyarországon

Németh András és a transzplantáció bölcsője Magyarországon

Dr. Szederkényi Edit, Dr. Mihály Sándor, Magyar Transzplantációs Társaság
2022. december 21.

1962. december 21-én Németh András urológus adjunktus Szegeden elvégezte az első magyarországi veseátültetést. A 60 éves évforduló kapcsán emlékezünk a történelmi eseményre és Németh Andrásra.

 Az ötvenes évek elején Európában egyre több helyen kezdtek foglalkozni a veseelégtelenség kérdéskörével. Az igen magas halálozású betegség (90%) arra ösztönözte az urológusokat, hogy a konzervatív kezelés mellett valamilyen művi méregtelenítést is alkalmazzanak. Így születtek meg Európában az első művesekészülékek, melyek közül a módosított Alvar-készüléket Magyarországon elsőként Szegeden alkalmazták.

A veseelégtelenség kezelésében már ekkor ígéretesnek mutatkozott a veseátültetés. Németh András néhány kollégájával kísérleteket kezdett kutyákon. A technikát begyakorolták, és eredményeiket, melyek azonosak voltak a másutt végzett műtétekével, közölték a hazai sajtóban.

1962-ben Németh András féléves ösztöndíjas állást kapott a londoni Postgraduate Medical Schoolban. Így került Németh András a Dempster professzor által vezetett kísérletes és klinikai osztályra. Dempster addigra már három élő donoros veseátültetést végzett, a harmadikat két testvér között. Az ösztöndíj ideje alatt végezte Dempster a világon a negyedik emberi veseátültetést, amelyben Németh András első asszisztensként vett részt. Dempster professzor módszerét hozta haza, és a londoni tapasztalatok alapján 1962. december 21-én elvégezte az első magyarországi veseátültetést, egy krónikus glomerulonephritis végstádiumában lévő 26 éves férfin, akit már csak dialízissel lehetett életben tartani. A vesét 21 éves egészséges öccse adományozta. Ezen műtétet megelőzően Franciaországban, az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában addig összesen 37 emberi veseátültetés történt, így a szegedi a világon a 38. transzplantáció volt, és Németh András a hetedik sebész, aki ezt a műtétet végezte. 

Az élő donoros vese eltávolítását Petri Gábor professzor végezte, az akkor használatos mély thoraco abdominalis behatolásból. A vese kilökődésének megakadályozására lépbesugárzást alkalmaztak, illetve a donor vesét is besugarazták. Az azathioprin akkor még csak kísérleti idejét élte, habár a szegedi klinika már rendelkezett ezzel a gyógyszerrel, de mivel nem volt törzskönyvezve, ezért nem merték betegen alkalmazni. A beteg jól működő vesével 35-40 napig kitűnő állapotban volt, majd fokozatos romlás után kilökődési reakció következtében a 79. posztoperatív napon elhunyt. Ezt az ominózus elsőt Németh András – aki meglehetősen jó írói vénával is rendelkezett – később „79 nap remény” című kisregényében is megörökítette.

Munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el. 1961-ben kiváló újító kitüntetést kapott (művese készülék fejlesztéséért). A veseátültetés elvégzéséért megkésve bár, de városa – Szeged is elismerésben részesítette 1997-ben pro Urbe-Szeged díjat adományozott neki, majd 1998-ban a Magyar Köztársaság Érdemrend tiszti keresztjét vehette át Göncz Árpád köztársasági elnöktől. 1999-ben a Szegedért Alapítvány tudományos kuratóriumának díját is magáénak tudhatta.

Németh András emberi nagyságát jelzi ez is, hogy 1999-ben bekövetkezett haláláig tevékenykedett, soha nem szakadt el az emberektől. Történelmet teremtett és maradandót alkotott. Szeretettel és tisztelettel emlékezünk rá!

Emléktáblája a Szegedi Tudományegyetem Sebészeti Klinikájának falán:

  

 

Az elmúlt 60 évben közel 12 ezer szervátültetés történt Magyarországon a négy egyetemi városban működő hét transzplantációs központban. A vese-, máj-, szív-, tüdő- és hasnyálmirigy átültetések között 775 élődonoros veseátültetés történt.

A hazai szervátültetés 60. jubileumi évében, 2022-ben rekordszámú, 56 élődonoros veseátültetés történt.

A cikk .pdf-ben letölthető ide kattintva

A Magyar Transzplantációs Társaság 2. ajánlása a COVID-19 elleni vakcináról szervátültetésre váró és szervátültetett betegek részére (2022. december 8.)

A koronavírus világjárvány újabb és újabb hullámai miatt a szervtranszplantáltak COVID-19 betegség elleni megfelelő védettségének fenntartása továbbra is nagyon fontos. A bővülő ismeretek alapján jelenleg az immunhiányos betegek alapimmunizálása 3 oltásból áll, két alap és egy kiegészítő (3.) alapimmunizálásból. Az immunválasz megerősítésére, hasonlóan egyéb kórokozókkal szembeni védettség kialakításához 4. és 5., emlékeztető (booster) oltásra is szükség van.

Az immunizáció akkor elfogadható aktuálisan, ha az utolsó oltás 6 hónapon belül történt. COVID-19 betegség után 4 hónappal szükséges a következő, esedékes oltás beadása, pótlása. Amennyiben az immunizáció közben fertőződik meg a recipiens, a gyógyulás után, kivárási idő nélkül az oltási sémának megfelelően folytatható az oltási sor.

Az emlékeztető (booster) oltás 12 éven felülieknek a 3. oltás után 4-6 hónappal lehetséges, javasolt mRNS vakcinával (Pfizer/Comirnaty vagy Moderna/Spikevax utóbbi 18 éven felülieknek és ½ dózis), a korábbi oltóanyag fajtájától függetlenül, az oltóanyag alkalmazási leirata szerint, mert ezzel az oltóanyaggal van jelenleg még csak nemzetközi tapasztalat.

Javasolt a 12-17 éves szervtranszplantált, súlyosan immunsérült pácienseknek is a 3., kiegészítő alapoltás után 4-6 hónappal az emlékeztető oltás. 5-11 éves korosztályban jelenleg az európai ajánlás a standard, 2 alapoltást javasolja Pfizer/Comirnaty 10ug oltóanyaggal.

Az oltások előtt nincs szükség ellenanyagszint mérésre, mert ennek mennyisége nem befolyásolja az olthatóságot, védettségről nem ad információt.

A várólistára helyezés előtt, vagy már várólistán lévő betegek alap és emlékeztető oltása továbbra is javasolt. Emellett indokolt az influenza elleni oltás felvétele is, akár a COVID-19 elleni vakcinációval együtt. Továbbá javasolt a fenti betegek szoros kontaktjainak, családtagjainak oltása is (fészekimmunizáció).

A várólistára helyezés előtt álló, illetve várólistán levő betegek számára a fent javasolt immunizálás az MTT vezetőségének szakmai véleménye alapján nélkülözhetetlen. Ennek hiányában a Várólista Bizottság minden egyedi esetben dönthet úgy az aktuális járványügyi helyzetnek megfelelően, hogy a beteget nem helyezi várólistára, vagy a már várólistán levő recipienst nem transzplantálható (NT) státuszba helyezi.

 

Hivatkozás:
NNK, Szakmai javaslat a COVID-19 elleni védőoltások alkalmazásához:
https://koronavirus.gov.hu/sites/default/files/sites/default/files/imce/nnk_eljarasrend_2022.01.14._negyedik_oltas.pdf

A fenti ajánlás .pdf-ben letölthető ide kattintva

Társaságunk új vezetősége 2022.04.22-től

Az MTT Alapszabálya szerint Társaságunk 2022.04.22-én Vezetőségválasztó Közgyűlést tartott. A megismételt közgyűlésen 75 tag jelent meg, a közgyűlés határozatképes volt.

A jegyzőkönyvben 1/20220422 (Hatályos: 2022.04.22-től) határozat számon rögzített új Vezetőségi, Felügyelőbizottsági tagok, Etikai bizottsági tagok megtekinthetőek ide kattintva

 

2022.01. 20. - Ajánlás a COVID-19 elleni vakcináról szervátültetésre váró és szervátültetett betegek részére

A Magyar Transzplantációs Társaság ajánlása a COVID-19 elleni vakcináról szervátültetésre váró és szervátültetett betegek részére (2022. január 20.)

A koronavírus világjárvány újabb és újabb hullámai miatt a szervtranszplantáltak COVID-19 betegség elleni megfelelő védettségének fenntartása továbbra is nagyon fontos. A bővülő ismeretek alapján jelenleg az immunhiányos betegek alapimmunizálása 3 oltásból áll, két alap és egy kiegészítő (3.) alapimmunizálásból. Az immunválasz megerősítésére, hasonlóan egyéb kórokozókkal szembeni védettség kialakításához 4., emlékeztető (booster) oltásra is szükség van.

Az emlékeztető (booster) oltás 12 éven felülieknek a 3. oltás után 4-6 hónappal lehetséges, javasolt mRNS vakcinával (Pfizer/Comirnaty vagy Moderna/Spikevax utóbbi 18 éven felülieknek és ½ dózis), a korábbi óltóanyag fajtájától függetlenül, az oltóanyag alkalmazási leirata szerint, mert ezzel az oltóanyaggal van jelenleg még csak nemzetközi tapasztalat.

Javasolt a 12-17 éves szervtranszplantált, súlyosan immunsérült pácienseknek is a 3., kiegészítő alapoltás után 4-6 hónappal a 4. és egyben emlékeztető oltás. 5‑11 éves korosztályban jelenleg az európai ajánlás a standard, 2 alapoltást javasolja Pfizer/Comirnaty 10ug oltóanyaggal.

A fertőzésen átestettek oltása a felgyógyulás után azonnal megkezdhető. Amennyiben az immunizáció közben fertőződik meg a recipiens, a gyógyulás után, kivárási idő nélkül az oltási sémának megfelelően folytatható az oltási sor.

Az oltások előtt nincs szükség ellenanyagszint mérésre, mert ennek mennyisége nem befolyásolja az olthatóságot, védettségről nem ad információt.

A várólistán lévő betegek alap és booster oltása továbbra is javasolt.

A várólistán levő betegek számára a fent javasolt immunizálás az MTT vezetőségének szakmai véleménye alapján nélkülözhetetlen. Ennek hiányában a Várólista Bizottság dönthet úgy, hogy a recipienst NT (nem transzplantálható) státuszba helyezi.

A fenti ajánlás .pdf-ben letölthető ide kattintva

Hivatkozás:

NNK, Szakmai javaslat a COVID-19 elleni védőoltások alkalmazásához:

https://koronavirus.gov.hu/sites/default/files/sites/default/files/imce/nnk_eljarasrend_2022.01.14._negyedik_oltas.pdf